fbpx
LASTİK BAKIMI

Lastik & Jant Balans

Lastik balans ayarı için Aden Garage’ın uzman personeline güvenin.

Lastik Jant Balans Ayarı

Aden Garage, yılda en az bir kez veya 15.000 kilometre de bir lastiklerinizin balans ayarını yaptırmanızı tavsiye eder. 

Balans ayarının amacı, lastiklerin dengede kalmasını sağlayarak sürüş güvenliği ve sürüş konforu sağlamaktır. Balans ayarı sırasında lastiğin her iki tarafının ağırlığı eşitlenir ve lastikler sürüş sırasında dengede kalır. Bu sayede titreşimlerin önüne geçilmiş olur, lastiğin düzensiz aşınması önlenir, iyi bir yol tutuşu ve sürüş konforu sağlanır. 

 

Direksiyonda ya da sürücü koltuğunda titreşim olduğunda veya lastiklerinizde düzensiz aşınma varsa lastiklerinizin balans ayarı bozulmuş demektir. Bu tarz bir problem yaşıyorsanız ücretsiz balans ayarı kontrolü için sizi de en yakın servis noktamıza bekliyoruz.

 

Size en yakın Aden Garage servis noktası bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

 

Lastik Balans Ayarı Neden Bozulur?

Lastiklerde katettikleri kilometre ve zorlu zemin koşullarına göre, bazen aldıkları darbeler, kaldırıma çarpma gibi nedenlerden ötürü zamanla denge ve duruşunda bozulmalar meydana gelir. Aracınızı ne sıklıkta ve ne kadar yoğun kullandığınız da balans ayarının bozulması için belirleyici bir kriterdir.

 

Lastik Balans Ayarı Ne Zaman Yapılır?

Lastiklerin denge ayarının bozulması sürüş koşullarına göre değişse de, şehir içinde kullanılan bir araç için yılda en az bir kez vaya 15.000 kilometrede bir lastiklerinizin balans ayarını yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ücretsiz balans ayarı kontrolü için sizi de bekliyoruz.

Ücretsiz balans ayarı kontrolü ve araç check up’ı hizmetinden yararlanmayı unutmayın.

 

Lastik Balans Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Lastikler aracınızın yolla tek temas noktasıdır. Sürüş güvenliği açısından lastiklerinizin balans ayarı kontrolü çok büyük önem taşır. Lastik balans ayarıyla tekerleğin ağırlığı dönme ekseni etrafına eşit olarak dağılır ve böylece titreşimler ortadan kalkarak daha konforlu ve güvenli sürüş sağlanır. Ayrıca lastiklerin düzensiz aşınmasının yanında, süspansiyon, direksiyon aksamları ve araç rulmanlarının da erken aşınması da önlenmiş olur. 

 

Rot Ayarı ve Balans Ayarı Arasındaki Fark

Rot ve balans ayarları birlikte anılsa da aslında iki farklı bakımı ifade eder. Balans ayarı yapılmadan rot ayarının yapılabilmesi mümkün değildir. Balans ayarı ile aracın tekerleklerinin yüksek hızda ağırlık merkezinden kaynaklanan titreşimleri engellenirken, rot ayarı ile tekerleklerin açısı ayarlanır.

 

Lastik Balans Ayarı Fiyatları

Aden Garage’da her lastik değişiminizde lastiklerinize balans ayarı da yapılır. Lastik tamir ve  işçilik fiyatları için tıklayın

Yol Yardıma İhtiyacınız mı var ?

Aracınızda lastik arızası yaşamanız durumunda 7/24 ulaşabileceğiniz servisimiz hizmetinizde. 

7/24 LASTİK TAMİR ONARIM

0553 270 08 08

LASTİK DEĞİŞİM TEPLERİNİZ İÇİN RANDEVU ALINIZ
Sohbeti Başlat
Yardımcı olmamı ister misiniz ?
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim ?