fbpx
LASTİK BAKIMI

Lastik Rotasyonu

Lastik rotasyonu için Aden Garage’ın uzman personeline güvenin.

Lastik Rotasyonu

Güvenliğiniz için, daha az kullanılmış lastikleri arkaya takmanızı tavsiye ediyoruz. 

Lastik bakımınız için Aden Garage Lastik Tamiri uzman personeline güvenin.

Motorlu taşıtlar, hızlı ve kolay ulaşım sağlamaları sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Özel ve toplu taşıma araçları, uzun saatler boyunca kullanılır. Ulaşım sürecinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için araçların bakımları yapılmalıdır.

Taşıtların çalışmasını sağlayan birbiri ile bağlantılı pek çok parça bulunur. Bu parçalar kullanım süresine bağlı olarak zaman içerisinde aşınabilir veya arıza yapabilir. Bir parçada oluşan problem, diğer parçaları da etkileyerek aracın çalışmasını önleyebilir veya kazalara sebep olabilir.

Güvenli bir sürüş deneyimi için en önemli parçalar arasında yer alan lastikler, dış etkenlere oldukça fazla maruz kalır. Bu durum sebebiyle araç parçaları arasında en sık aşınan ve kontrol edilmesi gereken parçalar lastiklerdir.

Önlenmeyen veya fark edilmeyen lastik aşınması aracın performansını düşürür. Dengeli sürüş ve güvenli frenleme gibi önemli özellikleri engelleyerek riskleri artıran lastik aşınmasının önlenmesi için belirlenen aralıklarla lastik rotasyonu yapılır.

Lastiklerin aşınmasının önlenerek uzun vadeli bir kullanım amacıyla lastik rotasyonu yapılması tavsiye edilir.

Lastik Rotasyonu Nedir?

‘’Lastik rotasyonu nedir?’’ sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Motorlu araçların kullanım amaçlarına ve boyutlarına göre lastik sayısı değişim gösterse de araçlar genellikle dört lastiklidir.

Araçlar yer alan her lastiğin aşınma süresi diğerinden farklıdır. Ön lastikler genellikle dış etkenlere ilk maruz kalan parçalar olduğundan arka lastiklere göre daha hızlı aşınabilir. Önlem alınmazsa bu aşınmalar kısa süre içerisinde lastikleri kullanılmaz hale getirir. Aşınmanın fark edilmemesi durumunda trafik kazaları meydana gelebilir.

Lastiklerin dengeli şekilde aşınmasını sağlayarak hem aracın sorunsuz şekilde ilerlemesini hem de lastiklerin kullanım ömrünü uzatmak amacıyla lastik rotasyonu gerçekleştirilir. Lastik rotasyonunda ön lastikler arkaya, arka lastikler ise öne takılır.

Asimetrik Lastik Rotasyonu

Simetrik lastik türlerinin herhangi bir montaj yönü olmaz. Bu sayede farklı yönleri ile araca her zaman uyum sağlar. Ancak asimetrik lastik rotasyonu sırasında hata yapma riski son derece yüksektir.

Asimetrik lastiklerin sırt bölümünde yer alan iç ve dış kısımlardaki dişler, birbirinden farklı yapılara sahiptir. Asimetrik lastikler, kaygan zeminlerde iyi yol tutuş sağlamaları sebebiyle sıklıkla tercih edilir.

Fakat bu farklılık, lastik rotasyonu yapılırken özenli hareket edilmesine sebep olur. Hatalı lastik rotasyonu, aracın performansını ve yol tutuşunu etkileyerek büyük riskler meydana getirmesine neden olabilir.

Yönlü Lastik Rotasyonu

Yönlü lastiklerde, oyma biçiminde yönlü sırt desenleri bulunur. Yönlü lastikler, özellikle ıslak zeminlerde güvenli sürüş için tercih edilir. Yüzeyde yer alan girintiler, suyu hızlı bir şekilde tahliye ederek lastiklerin kaymasını engeller.

İyi bir yol tutuş sağlayan yönlü lastiklerin rotasyon sürecine dikkat edilmelidir. Lastik rotasyonu yapılırken lastiğin montaj yönü göz önüne alınarak işlem gerçekleştirilir.

Yönlü veya asimetrik lastiklerde çapraz uygulama yapılması tavsiye edilmez. Ön lastikleri arkaya alınmalı ve ön kısma yeni lastik takılmalıdır.

Lastik Rotasyonu Nasıl Yapılır?

Sürüş güvenliği için büyük bir öneme sahip olan lastik rotasyonu nasıl yapılır? Bütün araçların rotasyon ayarı birbirinden farklıdır. Rotasyon ayarları marka, model, taşıt tipi, lastik tipi gibi pek çok etkene bağlı olarak değişim gösterir.

Önden çekişli araçlarda rotasyon yapılırken ön lastikler, aynı hizada arkaya takılır. Arka lastikler ise çapraz şekilde ön lastiklerin yerine takılır.

Arkadan itişli araçlarda ise tam tersi uygulanır. Ön lastikler çapraz olarak arkaya yerleştirilirken arka lastikler aynı hizada ön lastiklerin yerine alınır. 

rotasyon

Dört çeker araçlarda lastik rotasyonu çapraz şekilde gerçekleştirilir. Sol ön sağ arkaya, sağ ön sol arkaya, sağ arka sol öne ve sol arka sağ öne takılır.
Dönme yönünü korumak amacıyla lastik rotasyonu yapılıyorsa sağ arka lastik ön sağa, sol arka lastik ise ön sola alınabilir. Lastiklerin tamamı yenilenmiyorsa direksiyon hakimiyeti ve yol tutuşunu üst seviyeye çıkarmak amacıyla yeni lastiklerin arkaya takılması önerilir.

Lastik Rotasyonu Gerekli midir?

Lastik rotasyonu, motorlu araçların güvenli ve konforlu bir şekilde kullanılması için son derece önemli ve gerekli bir işlemdir. Lastik rotasyonuna ihtiyaç duyulmasına sebep olan pek çok unsur bulunur. 

Araçtan yüksek performans ve verim elde edilmesini sağlayan lastik rotasyonu, virajlarda veya frenlemelerde etkili bir kullanım sunar. Aracın kullanım amaçlarına ve süreçlerine bağlı olarak belirlenen aralıklarda lastik rotasyonu yapılmalıdır. 

Kaya, toprak, çakıl gibi engebeli arazilerde kullanılan araçların kısa aralıklarla lastik rotasyonuna ihtiyacı olur. Engebeli arazide hızlı bir şekilde aşınan lastikler, kısa süre içerisinde sorun yaratabilir. 

Tekerleklerin doğru şekilde ayarlanmaması da bir veya birden fazla lastiğin düzensiz şekilde aşınmasına neden olarak aracın sürüş işlevini düşürebilir.

Motorun konumu da lastik rotasyonunu etkileyen faktörler arasında yer alır. Aracın motoru ön tarafta ise ön lastikler, arka tarafta ise arka lastikler daha fazla aşınarak güvenli bir yol tutuşunu engeller.

Motorlu araçların büyük bir bölümünde fren sistemi, ön tekerleklere uygulanır. Gün içerisinde sıklıkla frenleme yapıldığından çoğu aracın ön lastikleri, arka lastiklerden daha çabuk aşınır. Bu aşınma dönüşlerde ve frenlemede aracın savrulmasına neden olabilir.

Çeşitli sebeplerden dolayı aşınan lastiklere belirli aralıklarla rotasyon işlemi yapılarak güvenli ve dengeli bir yolculuk süreci geçirilebilir.

Lastik Rotasyonu Ne Zaman Yapılır?

Lastiklerin uzun süre ve yüksek performansla kullanılabilmesi için yapılan lastik rotasyonu, yılda en az bir kere yapılmalıdır. Kilometre bazında bakılacak olursa ortalama 10.000 kilometrede bir yapılması gereken rotasyon, güvenli bir sürüş deneyimi ve sağlam bir yol tutuş sağlar.

Bazı araçlarda rotasyon işlemi daha sık yapılmalıdır. Ağır yük taşıyan ve uzun mesafe kat eden araçlarda lastikler zorlanarak hızla aşınır. Yüksek hız da bu aşınmaya sebep olabilir. Bu tip araçlarda lastik rotasyonu yılda en az iki kere yapılmalıdır.

Lastiklerden gelen uğultu sesi veya aracın viraj ve frenlemelerde hafifçe savrulması gibi dengesi aşınma belirtileri görüldüğünde, rotasyon zamanı beklenmeden aracınızı Aden Garage servis noktalarına getirebilirsiniz.

Lastik Rotasyonu Faydaları

Lastik rotasyonu bir tür önleyici uygulama olarak güvenliği sağlamayı amaçlar. Düzensiz lastik aşınması, aşınmaya bağlı riskler gibi pek çok sorunu engelleyen lastik rotasyonunun araca birçok faydası bulunur.

Direksiyon hakimiyetinin güçlendiren lastik rotasyonu, aracın sürüş ve dönüşlerde dengeli şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Lastik aşınmalarının önüne geçilerek yolda kalma riski önlenir. Lastiğin zemin ile sürtünmesi korunarak olası kaza risklerinin önüne geçilir.

Dönüşlerde savrulmayı önleyen lastik rotasyonu, fren sisteminin doğru şekilde çalışmasını sağlayarak kaza riskinin önüne geçer.
Düzenli şekilde uygulanan lastik rotasyonu işlemi sayesinde lastikler eşit şekilde aşınarak kullanım ömrü uzatılır. Virajlarda iyi yol tutuş sağlayan rotasyon işlemi, etkin frenleme imkanı sunarak konforlu bir yolculuk geçirmenize olanak tanır.

Araçların ön lastikleri, arka lastiklerine göre daha çabuk aşınır. Bu aşınma aracın hem sürüş performansını etkiler hem de lastiklerin ömrünü kısaltır. Lastik rotasyonu aracın dengeli bir şekilde hareket etmesini sağlayarak yüksek performans elde edilmesine yardımcı olurken lastiklerin uzun süre kullanılmasına olanak tanır.

Lastik Rotasyonu Nerede Yapılır?

Lastik rotasyonu için uzman personellerin yer aldığı araç bakım servislerine başvurulmalıdır. Araç bakım servislerinde lastikler kontrol edildikten sonra aracın marka ve model gibi özellikleri öğrenilerek en doğru rotasyon işlemi gerçekleştirilir.

Aden Garage servis noktaları, alanında uzman kadrosu ile aracınıza ve kullanım biçiminize en uygun lastik rotasyonunu uygulayarak uzun vadeli bir kullanım olanağı sağlar.

Aden Garage Lastik servis noktasına geldiğinizde, lastikleriniz kontrol edilir, uzman personelimiz gerekirse lastiklerinizin rotasyon işlemini gerçekleştirir.

Yol Yardıma İhtiyacınız mı var ?

Aracınızda lastik arızası yaşamanız durumunda 7/24 ulaşabileceğiniz servisimiz hizmetinizde. 

7/24 LASTİK TAMİR ONARIM

0553 270 08 08

LASTİK DEĞİŞİM TEPLERİNİZ İÇİN RANDEVU ALINIZ
Sohbeti Başlat
Yardımcı olmamı ister misiniz ?
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim ?